Cykl utleniania i ochrony stali corten
Lekki lecz szybki cykl oksydacji, który może zostać przeprowadzony w krótkim czasie na różnych materiałach bazowych. Można tu uzyskać efekt wizualny podobny do klasycznego efektu corten, ale w zależności od sposobu aplikacji utleniacza, można otrzymać bardziej lub mniej jednorodny wygląd.
W szczególności:
- Subtelna aplikacja utleniacza dla efektu stali corten powoduje jednorodne utlenienie.
- ”Hojna” aplikacja utleniacza na pionowych powierzchniach pozwala uzyskać efekt ”wypłukanej oksydacji” z kroplami i zaciekami z utlenionej cieczy.
- ”Hojna” aplikacja utleniacza na płaskich powierzchniach prowadzi do utworzenia punktów utlenionej stali corten o różnych rozmiarach, dając wygląd mapy geograficznej.
W każdym przypadku czas 2-8 godzin jest wystarczający, by uzyskać oksydację porównywalną z tą powstałą w wyniku co najmniej rocznej ekspozycji na czynniki atmosferyczne.
Cykl utleniania i ochrony stali corten składa się z :
- roztworu utleniającego
- podkładu, który blokuje utlenianie
- nieprzezroczystego wykończenia z żywicą
Ten proces malowania oparty jest na rozpuszczalniku. Do zastosowań w środowiskach gdzie konieczne jest przestrzeganie norm LZO, po zastosowaniu wodnej wersji utleniacza, zalecamy użycie wosków ochronnych, które można zakupić w różnych fabrykach farb. Chociaż są one mniej skuteczne niż malowanie, jedynym wymaganym sposobem konserwacji jest okresowa ponowna aplikacja produktu.
Aby umożliwić określenie efektu, w tym na małych powierzchniach, dostępny jest zestaw testowy produktu. W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt.
Utleniacz można nakładać na stal corten. Proces utleniania może zostać osiągnięty również w przypadku następujących metali:
– żelazo
– miedź
– żeliwo
– mosiądz
Ostateczny rezultat różni się jednak w zależności od metalu i porowatości powierzchni danego przedmiotu.