Farba reagująca na ciepło

Farba reagująca na ciepło

Farba, która zmienia kolor pod wpływem temperatury

Farba reagująca na ciepło pozwala nadać materiałowi unikalną właściwość: całkowitą zmianę wyglądu podczas zmiany temperatury. Kiedy ciało dotyka powierzchni, farba reagująca na ciepło pozwala tymczasowo pozostawić ślad tego kontaktu.

Dawniej tego rodzaju farby wykorzystywane były do zastosowań związanych z zabezpieczeniami, podczas gdy obecnie są one wykorzystywane do malowania artykułów dekoracyjnych i mebli, elementów wystroju, uchwytów, włączników, oświetlenia, artykułów gospodarstwa domowego, drzwi, stołów, itp.

Te zmieniające kolor farby nadają się wyłącznie do stosowania we wnętrzach, ponieważ pigmenty mają niską odporność na promieniowanie UV.

Aplikacja tej farby na materiały, które mają kontakt z wodą i elektrycznością jest także imponująca: malowanie od spodu szklanych mis daje surrealistyczne zmiany koloru przy kontakcie z ciepłą lub zimną wodą. Innym interesującym przykładem jest aplikacja na kubki i ekspresy do kawy, kaski motocyklowe, nawilżacze do kominków lub grzejników, itp.

Sukces tych produktów związany jest z łatwością ich aplikacji i użytkowania: w temperaturze pokojowej (do 25-29 °C) są kolorowe, jednak po podgrzaniu lub kontakcie z ciałem stają się przezroczyste, ukazując kolor tła lub znajdującą się pod spodem teksturę (np. czarna farba nałożona drewno odsłania słoje, gdy tylko zostanie dotknięta).

Aplikacja farby reagującej na ciepło jest niezwykle prosta.

Dostępna jest wersja na bazie rozpuszczalników do użytku profesjonalnego z wysokim kryciem i nieprzezroczystym wyglądem, która może być pokryta dedykowanymi powłokami transparentnymi. Nadaje się również do dużych i szybkoschnących powierzchni.

Farba reagująca na ciepło jest dostępna w następujących kolorach

  • CZARNY ze zmianą w temperaturze 26-29°C
  • CZERWONY ze zmianą w temperaturze 26-31°C
  • NIEBIESKI ze zmianą w temperaturze 24-30°C

Zmiana koloru następuje niemal natychmiast wraz ze zmianą temperatury. Na efekt zmiany koloru ścisły wpływ ma materiał, z którego wykonany jest przedmiot do malowania. Przykładowo, dotknięcie i podgrzanie do 29 °C kawałka drewna jest prostsze niż podgrzanie małej figurki z żelaza, ponieważ ”wygląda na chłodniejszą”.

Są to stale zmieniające się kolory powracające do swojego pierwotnego wyglądu w zależności od temperatury, w której się znajdują.

Materiały, które można zaklasyfikować jako ”gorsze przewodniki ciepła” to te, które mogą być łatwiej ogrzane dotykiem ręki, by wywołać zmianę koloru farb reagujących na ciepło.

Są to produkty profesjonalnej jakości, więc 1 lub 2 warstwy wystarczą, by uzyskać dobre krycie.

Produkty są odpowiednie tylko do użytku we wnętrzach. Na zewnątrz wykazują zmniejszoną trwałość, nawet w przypadku zabezpieczenia transparentną warstwą anty-UV. Do malowania serii małych przedmiotów, takich jak okulary, nożyczki, itp., dostępna jest konkretna wersja produktu o wyższym kryciu, zawierająca niekapiące i trwałe żywice.

Kolory na ekranie mają jedynie charakter poglądowy. Aby dowiedzieć się więcej o dostępnych kolorach, zalecamy skontaktowanie się z nami.

Efekt reagujący na ciepło może być stosowany na różnych materiałach poprzez zastosowanie podkładu:

  • drewnie
  • metalu (żelazo, aluminium, mosiądz, itp.)
  • plastiku (ABS, ABS-PC, itp.)

Aby uzyskać więcej informacji na temat zjawiska termoczułości, zalecamy odwiedzenie następujących linków:

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Dear user, we inform you that due to some recent European regulations, governing the sale and the transport to private (non-professional) users of some dangerous materials, we may find it impossible to handle your request.

Prosimy również o wypełnienie następujących pól (opcjonalnie), byśmy mogli udzielić ci możliwie najlepszej odpowiedzi

Obszary zainteresowań

Możesz także skontaktować się z nami mailowo: info@cromas.it | Tel: +39 0331 877427

Share the page Farba reagująca na ciepło