Farba fosforyzująca o wysokiej emisji światła w ciemności. Biała w świetle, kolorowa w ciemności

Efekt fosforyzujący

Farba fosforyzująca. Kolory świecące w ciemności

Farba fotoluminescencyjna z profesjonalnymi pigmentami o wysokiej trwałości na relaksację, jak również walorach estetycznych i wysokich parametrach technicznych.

Te farby pozwalają uzyskać powierzchnie o wysokiej luminescencji w ciemności. Produkty są zgodne z RoHS i mogą być używane do sprzętu elektronicznego.

Oferujemy 3 kolory pigmentu – jedyne, które dają oczekiwane efekty świetlne. Zakres kolorów został rozszerzony, by sprostać dużemu zapotrzebowaniu oraz dlatego, że te pigmenty zostały poddane pewnym innowacjom pozwalającym zwiększyć ich emisję światła.

Powierzchnia prezentuje efekt fosforyzujący już po aplikacji zaledwie jednej warstwy farby, dzięki wysokiej koncentracji pigmentu. Możliwe jest jednak także nałożenie drugiej warstwy, by zwiększyć emisję światła.

Należy pamiętać, że efekt jest wprost proporcjonalny do ilości materiału,  więc poprzez nałożenie większej ilości warstw farby można uzyskać mocniejszą i bardziej trwałą fosforescencję.

Do zastosowań profesjonalnych proponowana jest kryjąca katalizowana akrylem wersja farby oraz akrylowa dwuskładnikowa wersja do podwójnych warstw dla tych aplikacji, gdzie konieczna jest aplikacja błyszczącej lub miękkiej  dotyku warstwy transparentnej.

Kolory na ekranie są jedynie poglądowe.

Efekt może być nakładany poprzez użycie podkładu na:

  • drewno
  • metal (żelazo, aluminium, mosiądz, itp.)
  • plastik (ABS, ABS-PC, itp.)

Fosforyzująca żółto-zielona farba

To klasyczny kolor z najwyższą fosforescencją zarówno pod względem natychmiastowej emisji, jak i czasu trwania. To najbardziej skomercjalizowany produkt na rynku, ze względu na wielu dostępnych producentów, z których każdy zapewnia oczywiście inny poziom jakości. W świetle jest niemalże przezroczysta, z lekkimi żółto-zielonymi niuansami kolorystycznymi.

Niebieska farba fosforyzująca

Fascynujący i elegancki kolor, przechodzi od turkusowego w niebieski, w zależności od ilości emisji światła. Podświetlona na białym tle jest niemalże niewidoczna, z lekkimi, niebieskimi niuansami kolorystycznymi. Pomalowana powierzchnia jest gładka.

Fioletowa farba fosforyzująca

Nowy i agresywny kolor, charakteryzujący się niższą emisją światła w porównaniu do innych kolorów. Podświetlona na białym tle jest niemalże niewidoczna, z delikatnymi, fioletowymi niuansami kolorystycznymi. Pomalowana powierzchnia ma lekką teksturę (wielkość cząstek to około 30 mikronów).

Czas emisji światła farby fosforyzującej

Czas emisji światła powierzchni potraktowanych fosforyzującymi pigmentami jest głównie związany z trzema czynnikami:
Jakością i ilością fotoluminescencyjnego pigmentu
Ponieważ produkujemy farby do użytku profesjonalnego, stosujemy wysokiej jakości surowce wyprodukowane przez przemysł o światowej renomie ze względu na jakość. Wszystkie użyte pigmenty fosforyzujące są zarejestrowane lub wstępnie zarejestrowane i zgodne z RoHS.
Aby uzyskać dobry efekt fosforyzujący, pigment musi występować w dużych ilościach. W przeciwieństwie do produktów sprzedawanych w sklepach internetowych dla użytkowników prywatnych, profesjonaliści powinni być w stanie wykonać pracę z wykorzystaniem 1 lub maksymalnie 2 warstw farby.

Kolor tła, na które nakładana jest farba

Kolor tła jest jednym z głównych czynników, gdy mowa o ilości emitowanego światła: im jaśniejsze tło, tym silniejsze światło emitowane. Przy białym tle mamy maksymalną emisję, a przy czarnym minimalną.

Poziom oświetlenia powierzchni podczas ładowania i jakość ciemności podczas emisji

Emisja jest związana również z ilością zgromadzonego światła (energii), w szczególności w przypadku bardzo krótkich cykli naświetlania i wyładowania. Zasadniczo, ładunek uzyskany przy 10 minutach w pełnym świetle odpowiada maksymalnej skumulowanej energii farby o typowej grubości (mniej niż 60-80 mikronów po wyschnięciu). Ładowanie jest szybsze w przypadku oświetlenia bez filtrów UV lub innych, w których filtracja nie jest całkowita.
Istnieje niestety wiele nieprawidłowych informacji, jeśli chodzi o widoczność w ciemności, a ich jedynym celem jest sprzedanie produktu. Informacje te tworzą u użytkowników fałszywe oczekiwania. Gdy mówi się, że czas luminescencji wynosi 12 godzin, często zapomina się dodać informacji o gwałtownym załamaniu jej intensywności w ciągu pierwszych 10-15 minut, po których pozostaje jedynie miękkim blaskiem, którego efekt utrzymuje się przez kilka godzin.
Ponieważ produkujemy farby fosforyzujące także do zastosowań związanych z bezpieczeństwem, można to lepiej wyjaśnić poprzez hipotezę o niespodziewanym braku światła w oświetlonym podziemiu. W przypadku powierzchni, takich jak linie lub sygnały pionowe wykonane farbą fosforyzującą, ludzie rozpoznają znaki ostrzegawcze przez kilka godzin, ponieważ ich oczy przyzwyczają się do ciemności. Jednak jeśli osoba, która przebywała w oświetlonym środowisku, znajdzie się w tej przestrzeni po godzinie, na początku zobaczy jedynie ciemność, a dopiero później znaki w fazie niskiej emisji, jednak wystarczającej, by ją poprowadzić.

Rozmiar pigmentu fosforyzującego

W odróżnieniu od wielu sklepów online, które oferują podobne produkty, jesteśmy producentami farb specjalnych i szanujemy profesjonalne wymagania dotyczące lakierowania i malowania, przy bardzo małych rozmiarach pigmentu i zachowaniu wysokiej luminescencji. Średnia wielkość cząstek produktów dostępnych na rynku to zazwyczaj 75 mikronów, podczas gdy w naszych produktach jest to 5-15 mikronów. Wyjaśnia to fakt, że 75-mikronowy pigment pozostawia powierzchnię szorstką jak papier ścierny P80 (bardzo szorstki), nienadającą się do mebli, powierzchni płaskich i ogólnie wszystkiego, co musi być dotykane. Dodatkowo nie są one kuliste, a szlifowane na zimno, co sprawia, że są jeszcze bardziej nieprzyjemne w dotyku. Pigmenty 75-mikronowe z trudem nadają się do aplikacji natryskowej, można wtedy wykorzystać jedynie dyszę o średnicy 2,5mm.
Nawet pigmenty od 45 mikronów tworzą szorstkie powierzchnie. W obu przypadkach aplikacja warstwy przezroczystej, by zredukować ten efekt, nie jest wystarczającym rozwiązaniem.
Należy pamiętać, że im większy rozmiar cząstek pigmentu, tym większa jest jego emisja i trwałość.

Różnica pomiędzy farbą fluorescencyjną i fosforyzującą

Te dwie farby są często ze sobą mylone przez tych, którzy wcześniej ich nie używali, ponieważ informacje dostępne o nich w Internecie są niskiej jakości i nieprecyzyjne. Chcemy w prostych słowach wyjaśnić czym są te dwa typy kolorów:

  • farby fosforyzujące: nazywane także fotoluminescencyjnymi, to te, które po przyjęciu światła emitują przechwycone światło po umieszczeniu w ciemności.

farby fluorescencyjne: farby o jaskrawych kolorach, takich jak te typowe dla zakreślaczy biurowych

Zjawisko fosforescencji: czym jest fizycznie?

Fosforescencja w ”widmie widzialnym” dla ludzkiego oka, to właściwość niektórych substancji do emitowania otrzymanego promieniowania świetlnego, a w szczególności do pochłaniania promieniowania widzialnego i ultrafioletowego (niewidzialnego dla ludzkiego oka) i emitowania jako widzialne.

Różni się to od fluorescencji, ponieważ w jej przypadku efekt jest natychmiastowy i kończy się, gdy tylko zakłócone zostanie źródło energii, podczas gdy przy fosforescencji efekt trwa również później.

Nazwa pochodzi od ”białego fosforu”, substancji znanej od dawnych czasów ze względu na te właściwości. Obecnie wykorzystywane substancje są nietoksyczne i wykonane z europu i dysprozu, dwóch rzadkich pierwiastków w układzie okresowym pierwiastków.

Aby uzyskać więcej informacji o fluorescencji, zalecamy odwiedzenie poniższych linków:

Różnica pomiędzy fosforescencją i fluorescencją

Bez wchodzenia w szczegóły możemy powiedzieć, że fluorescencja i fosforescencja są bardzo podobnymi zjawiskami, które objawiają się w różnych czasach uwalniania po wzbudzeniu świetlnym.

Różnica pomiędzy tymi dwoma procesami zależy od czasu uwalniania: w fluorescencji luminescencja kończy się niemal natychmiast po usunięciu źródła światła, podczas gdy w fosforescencji światło jest dalej emitowane, przynajmniej przez krótki czas, nawet po usunięciu źródła światła.

Oba zjawiska zaczynają się od wzbudzenia molekularnego promieniowaniem świetlnym, które jest bardziej efektywne w ultrafiolecie.Aby uzyskać więcej informacji na temat różnicy pomiędzy fluorescencją i fosforescencją, zalecamy odwiedzenie poniższych linków:

Contact us now

Let's talk about your project

Dear user, we inform you that due to some recent European regulations, governing the sale and the transport to private (non-professional) users of some dangerous materials, we may find it impossible to handle your request.

In order to give you the best possible answer we also ask you to fill in the following fields (not required)

Interest areas

You can also contact us here: info@cromas.it | Tel: +39 0331 877427

Share the page Farba fosforyzująca